MATCHDATA

INFÖR/EFTER MATCHEN

Sidor

Kategorier

Meta

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Det drar ihop sig.
Avgörandets stund är här och det stavas:
Slutspelsplats i Cup Kommunal
.

På fredag samlas Ångermanlands distriktslag F16/01 för avfärd till Sundsvall och Nordichallen.
På lördag eftermiddag väntar uppgiften, kvalmatch i Cup Kommunal mot Västerbotten, med start klockan 16.00.
– Vi åker redan dagen innan för att kunna förbereda oss på bästa sätt, skriver ledartrion Anders Persson, Mattias Olsson och Nils Grahm på förbundets hemsida.
Distriktslaget måste alltså spela en kvalmatch för att försöka kvalificera sig till slutspel.
En tuff uppgift väntar. Men visst kan våra tjejer greja det här.
Ledare och spelare strävar hela tiden efter att utvecklas.
Den Perfekta Matchen skulle förstås sitta fint på lördag afton.
Det har alltid varit ett vinnande koncept, oavsett lagsport.
Vi är oerhört nyfikna på var det här ska sluta.
** Här är tjejerna som spelar om slutspelsplatsen:
Mathilda Melin, Hägglunds IoFK
Moy Reynberg, Själevads IK
Lisa Kallin
Clara Karlsson, Hägglunds IoFK
Hannah Kristoffersson, Hägglunds IoFK
Maja Viström, Domsjö IF
Sofia Boström, Skorpeds SK
Kajsa Bjuggstam, Själevads IK
Lina Haga, Själevads IK
Clara Lindberg, Själevads IK
Moa Våglund, Själevads IK
Vilma Byström, Själevads IK
Maja Lindfors, Hägglunds IoFK
Julia Åsander, Hägglunds IoFK
Matilda Norberg, Hägglunds IoFK
Jennifer Björk, Bollsta IK
Ida Norman, Bollsta IK
Ida Sundström, Hägglunds IoFK
Tilde Hörnqvist, Arnäs IF
Reserver:
Kajsa Bjuggstam, Själevads IK
Ida Pettersson, KB65
Amanda Nordin, Hägglunds IoFK
Belinda Burström, Domsjö IF

FOTNOT: Vinnaren i kvalmatchen går vidare till nästa slutspel där Medelpad och Norrbotten väntar, 9-11 februari i Luleå.

Tags:

1 kommentar »

  1. Vinst 4-0
    Målskyttar
    Ida Sundström 2 mål Hägglunds
    Ida Norman Själevad
    Moa Våglund do

    Comment by Andreas — december 9, 2017 @ 18:12

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment